Jdi na obsah Jdi na menu
 


kopyta

2. 7. 2006
Obutí koně a kopyta

Péče o tyto partie koně je velmi důležitá. Již od pradávna se lidé vlastnící koně potýkali s problémem poraněných či deformovaných kopyt. Vymýšleli různé věci jak tyto partie ochránit před poničením, ale marně.

Vynálezem podkovy se však vše změnilo. Za vynálezce podkovy jsou považováni Keltové, kteří vynikali zpracováním železa. U nás se podkovářství rozšířilo a někdy ve 12 století. V dnešní době je kování kopyt běžnou záležitostí. Dokonce vznikl i samostatný vědní obor onychologie, která zkoumá problematiku kopyt.

Jak vypadá podkova asi nemusíme popisovat, ale za zmínku stojí, že taková podkova nemá pouze funkci ochrannou, ale ve spoustě případech i funkci léčebnou. Kopyta mohou trpět různými rozštěpy či deformacemi a je nutné tyto napadené části často seřezávat. Speciálním vytvarováním podkovy se může koním často ulevit při chůzi či napomoct hojení. Obutí se také volí podle použití koně. Pro dostihové koně se volí podkovy lehké a hladké, kdežto pro pomalé tahouny se opatřují bytelné podkovy, které mohou vážit i přes jedno kilo. V dnešní době jde veškerý vývoj kupředu. Je tomu tak i v podkovářství. Pokrok přinesl různé formy podkov a materiálů z něhož jsou vyrobeny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

podkova

(Martina, 28. 1. 2009 20:32)

Mužu se zeptat jak často by měl kovář jezdit kontrolovat nebo měnit podkovi?Děkuji

super

(Terka(Pegas 14.11.19:34, 14. 11. 2007 19:40)

zajímaví...

může ale nemusí

(fěrka, 3. 7. 2007 12:26)

podle mě by měl kůň mít podkovy,ale povinost to taky není,já chodím ke koním a někteří jsou obutí a někteří zase ne.Tak to si nevyberete

Majitelka těchto stránek

(Pto Janu, 20. 1. 2007 15:50)

Nazdar!!! JANO jestli máš nějakej problém s tímto článkem tak si sem vůbec nemusela lézt!!!!!!! a nikoho nezajímá co sy myslýš tak si dej vodchod

blábol

(jana, 19. 1. 2007 9:25)

docela dobrej nesmysl, neuškodilo by si nejdřívě o kopytech něco zjistit!!! někdy si myslím že středověk neskončil

Podkova?..Proč?

(Welsh, 14. 1. 2007 10:42)

Podkova má možná svůj důvod jako léčebný prostředek, ale normálně se kůň bez ní obejde..nevšiml jsem si, že by je divocí koně potřebovali:-)..a nepotřebují je ani mí koně..a pracují v lese, na farmě, slouží k projížďkám pod sedlem i v kočáru. Dřív jsem taky koval, ale asi před 25 léty jsem s tím přestal..poté, co mi po kování zchroml kůň..a tak dnes mí koně chodí na boso..a jsou šťastní:-)