Jdi na obsah Jdi na menu
 


G-, H-, CH-, I-,

24. 7. 2006

G-,H-,CH-,I-

G

Gig

Lehký dvoukolový jednospřežní kočárek.


H


Hakamore

Bezudidlová uzda působící prostřednictvím páky na nos koně. Dává se koním, kteří odmítají nosit udidlo zvláště při skocích.

Hipparion

Jeden ze společných prapředků koně, zebry a osla, který se vyskytoval v horním miocenu až pliocenu. Měl už jen jeden prst a byl vysoký 120 - 140 cm. Po něm v linii směrem ke koním byl už kůň Przewalského.

Hipogoniometrie

Měření zauhlení jednotlivých částí těla, převážně kostí končetin, u koní. Dělá se hipogoniometry. Hipogoniometr se skládá z kovového mezikruží s označenou stupnicí pevného ramínka s měřidlovou štěrbinou, které přechází středem mezikruží, a dvou silnějších drátů, které se otáčejí kolem středu. Jeden z nich je opatřen vodováhou.

Hipolog

Odborník na koně.

Hipologie

Termín, který pochází z řeckého slova hippos (kůň) a logos (slovo, věda). Je to tedy nauka o koních. Hipologie je směr teorie a praxe a jako každá nauka se i hipologie vyvíjela. V základě se dělí na tři oblasti: medicínsko-veterinární, zootechnicko-hospodářskou a jezdeckou.

Hnědák

Jeho základní barva srsti je hnědá, může být světle hnědá, tmavě hnědá až černá. Hříva, ocas a spodky končetin jsou vždy černé. Kolem huby a ve slabinách musí mít tmavý hnědák hnědou srst, jinak by to byl vraník.

Hřebčín

Vrcholné chovatelské zařízení pro chov koní s určitým zaměřením. Chová plemenné stádo a klisny plánovitě nakrývají plemeníci neboli pepiniéři.

Hřebčinec

Chovatelské zařízení sloužící praktickým účelům chová hlavně hřebce, k nimž se přivádějí klisny odjinud.

Hřebec

Dospělý, nejméně čtyřletý samec koně.

Hřebeček

Mladý samec koně, starší jednoho roku a mladší čtyř let.

Hřebice

Mladá klisnička.

Hříbárna

Zařízení pro odchov hříbat po odstavu, tj. od 4 až 6 měsíců. Bývá obyčejně při hřebčíně.

Hýblo

Páka, která je součástí uzdy a na jejíž délce je závislá síla působení uzdy na tlamu koně.


CH


Chambon

Zařízení sloužící k ovládání koně na lonži, které zvířeti dává značnou volnost pohybu do stran i dopředu. Nedovoluje mu zvedat hlavu, protože působí na pásek v týlu a na nervové centrum koně v tomto místě. Kůň se učí pohybovat na lonži s uvolněnou, skloněnou šíjí v rovnováze bez tvrdého působení na jeho tlamu. Takové uvolnění má příznivý vliv na rozvoj a utváření hřbetního svalstva.

Charakter

Stupeň ochoty a spolehlivosti podvolit se vůli člověka. Projevuje se jednotně nebo různě při rozdílných požadavcích.

Chladnokrevník

Mohutný, těžce stavěný kůň, jehož původ hipologové odvozují od západoevropských divokých koní. Vyznačuje se sílou a schopností tahu, je však pomalejší a méně vytrvalý. Většina chladnokrevných plemen byla zlepšena teplokrevníky. Je to pracovní kůň.

Chomout

Hlavní součást postroje pro těžké tažné koně. Tělo chomoutu je z kůže, vycpané, dřevěná část se nazývá kleštiny. Chomout se nasazuje koni přes hlavu, podkládá se měkkou plátěnou koudelí vycpanou poduškou. Tažný bod je v dolní třetině lopatky. Je to nejvhodnější postroj pro tažné koně.

Chomoutek

Součást kočárového postroje, lehčí a zdobnější než chomout. Je vycpán srnčími chlupy a nepodkládá se poduškou.

Chránítka

Dávají se koním na holeně, spěnky, korunky, ale i hlavu, kořen ocasu apod. Jsou kožená gumová nebo z plastů. Parkurová chránítka jsou vpředu otevřená, závodní jsou celistvá, nohy klusáků chrání kromě toho gumové zvony. Chránítka určené k dopravě jsou vyložena plstí. Šlachy chrání v případě potřeby obinadla (bandáže).

I


Individuální potence

Též průraznost. Tento chovatelský termín znamená nápadně jednotnou a dominantní dědičnost jisté vlastnosti plemeníka.

Influenza

Onemocnění způsobené virem chřipky, projevuje se nejprve jako katar horních cest dýchacích, zánětem sliznic nosu, ústní dutiny a hltanu, serózním výtokem z nosu, krátkým drsným kašlem a středně vysokými horečkami. Onemocnění se přenáší kapénkovou infekci. Možno proti ní preventivně očkovat.

Influenza Pektorální

Virová rhinopneumonie. Způsobuje ji herpes virus. Šíří se pomalu. Projevuje se nechutenstvím, vysokými horečkami, kašlem, rezavým výtokem z nosu, silným ochabnutím a slabostí, dýchavičností. Koně je třeba izolovat, dávají se obklady na hrudník. Vůči onemocnění lze koně preventivně očkovat.

Inkubační doba

Doba mezi vniknutím infekce do organizmu až po objevení se prvních příznaků nemoci.

Inseminace

Umělé oplodnění klisny.

Instinkt

Vrozený vzorec chování zvířat.

Imprinting

Vpečeťování. Období těsně po narození hříběte, kdy se tímto procesem formují příští vzorce chování. Pokud se v tomto období hříbě separuje od matky a stáda, jeho psychický vývoj není harmonický. Kůň je v dospělosti nepodrobivý a agresivní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář